  • 71V3556SA150BGGI8
71V3556SA150BGGI8
advertisement
Manufacturer No:
71V3556SA150BGGI8
HK JDW NO:
378-71V3556SA150BGGI8
Package:
BGA
Datasheet:
71V3556SA150BGGI8
Description:
119 Pin Memory IC 4 Mb kb 14mm mm
Step5Bar-code shipping tag
71V3556SA150BGGI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    119
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    150MHz
  • Pin Count
    119
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    4 Mb
  • Length
    14mm
  • Width
    22mm
  • Thickness
    2.15mm