  • 71V416S12BE
71V416S12BE
advertisement
Manufacturer No:
71V416S12BE
HK JDW NO:
378-71V416S12BE
Package:
TFBGA
Datasheet:
71V416S12BE
Description:
Surface Mount 48 Pin Memory IC 4 Mb kb 9mm mm 180mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
71V416S12BE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    512kB
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    180mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM - Asynchronous
  • Access Time
    12 ns
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4 Mb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm
  • Thickness
    1.2mm