  • 71V65803S150BQG8
71V65803S150BQG8
advertisement
Manufacturer No:
71V65803S150BQG8
HK JDW NO:
378-71V65803S150BQG8
Package:
Datasheet:
71V65803S150BQG8
Description:
165 Pin Memory IC 9 Mb kb 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
71V65803S150BQG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    150MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Memory Size
    1.1MB
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Supply Current-Max
    0.325mA
  • Frequency (Max)
    150MHz
  • Access Time
    6.7 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    9 Mb
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    15mm
  • Width
    13mm
  • Thickness
    1.2mm