  • 72275L10TFG
72275L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72275L10TFG
HK JDW NO:
378-72275L10TFG
Package:
TQFP
Datasheet:
72275L10TFG
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72275L10TFG Overview
FIFO memory chip can be found in the TQFP package.Memory IC's recommended mounted way is Surface Mount .When the supply voltage is 5V , high efficiency is possible.FIFO means contains a total of 64 terminations.64 pin is used for operation.In order to operate it, it requires 90mA volts of current.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 5V .It is designed to run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.By operating at 70°C degrees Celsius, this FIFO products is able to maintain a stable operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.In this part, the memory type is OTHER FIFO .FIFO may operate at very low supply voltages, such as 4.5V volts.FIFO memory is capable of handling a maximum supply voltage of 5.5V volts.It has a total of 64 pins on it.Despite a frequency of 100MHz , it is capable of maintaining good accuracy.During regular operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .Normaly, the component is powered by 5V power supplies.Additionally, this FIFO memory is capable of generating RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH as well.
72275L10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72275L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72275L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Networking
  • Queues for communication systems
  • Portable Information Devices
  • Medical Monitoring Device
  • TVs
  • Multimedia
  • Network bridges
  • Firmware loaders
  • Microprogramming
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
72275L10TFG
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TQFP
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    90mA
  • Max Supply Current
    90mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    32KX18
  • Density
    576 kb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm