  • 72281L10TF8
72281L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72281L10TF8
HK JDW NO:
378-72281L10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72281L10TF8
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72281L10TF8 Overview
FIFO memory chip is included in the LQFP package.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel .Memory IC's recommended mounted way is Surface Mount .When the supply voltage is 5V there is the possibility of high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 64 .There are 64 pins for operation.FIFO design requires 80mA amps of current to operate.The supply voltage should be set to 5V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.During operation, a minimum temperature of 0°C degrees Celsius should be maintained in order to ensure reliability.By operating at 70°C degrees Celsius, this FIFO products is able to maintain a stable operation.It is self-contained in FIFOs .A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.Low supply voltages, such as 4.5V V, may be required for operation.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.Approximately 64 pins are attached to it.It is capable of maintaining good accuracy with a frequency of 100MHz .The memory logic's maximum value is 100MHz for regular operation.Components normally possess 5V power supplies.With the help of this FIFO memory, RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH can also be generated.
72281L10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72281L10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72281L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • PC peripheral
  • Buses
  • Video Processing
  • Consumer Systems
  • HDD
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Cardiac Monitoring Device
  • Network switching/routing
  • Disk Controllers
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
72281L10TF8
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Max Supply Current
    80mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Density
    576 kb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm