  • 72403L45SO8
72403L45SO8
advertisement
Manufacturer No:
72403L45SO8
HK JDW NO:
378-72403L45SO8
Package:
SOIC
Datasheet:
72403L45SO8
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC19 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72403L45SO8 Overview
You will find FIFO memory chip in the SOIC package.The recommended mounting method for this FIFO products is Surface Mount .A supply voltage of 5V is capable of producing high efficiency.FIFO means contains 16 terminations.16 pins are the operation pins.In order for FIFO design to operate, a maximum current of 35mA is required.A 5V supply voltage will ensure FIFO's maximum efficiency.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.A OTHER FIFO type memory IC is present in the FIFO memory chip.If the supply voltage is very low, such as 4.5V V, FIFO may be able to operate.FIFO memory is capable of handling a maximum supply voltage of 5.5V volts.It consists of a total of 16 pins.Normally, the component owns 5V power supplies.This gadget can also generate FALL THRU 30NS .A clock on the FIFO memory IC runs at a frequency of 45MHz .
72403L45SO8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 45MHz
72403L45SO8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72403L45SO8 FIFOs Memory applications.
  • IP Camera Buffer
  • Extended product life cycle
  • Video time base correction
  • Consumer Systems
  • Battery Charger
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Consumer
  • Fabrication Site
  • Look-up Tables
  • Buses
Step5Bar-code shipping tag
72403L45SO8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 30NS
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    45MHz
  • Access Time
    19 ns
  • Organization
    64X4
  • Density
    256 b
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    4b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    22.22 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    7.6mm
  • Thickness
    2.34mm