  • 725BXXSC3ML-12D
725BXXSC3ML-12D
advertisement
Manufacturer No:
725BXXSC3ML-12D
Manufacturer:
Schneider Electric
HK JDW NO:
16111-725BXXSC3ML-12D
Package:
Datasheet:
725BXXSC3ML-12D
Description:
725 Series 25 A DPST 12 VDC Screw Terminal Panel/DIN Mount Power Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
725BXXSC3ML-12D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    120 g
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    55 °C
  • Min Operating Temperature
    -20 °C
  • Power Rating
    1.9 W
  • Depth
    33.1 mm
  • Current Rating
    25 A
  • Max Voltage Rating (AC)
    277 V
  • Max Current Rating
    25 A
  • Throw Configuration
    DPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    25 A
  • Coil Resistance
    75 Ω
  • Operate Time
    30 ms
  • Switching Voltage
    300 V
  • Coil Power
    1.9 W
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Height
    53.2 mm
  • Length
    67.7 mm
  • Width
    33.1 mm