  • 7281L12PA8
7281L12PA8
advertisement
Manufacturer No:
7281L12PA8
HK JDW NO:
378-7281L12PA8
Package:
TSSOP
Datasheet:
7281L12PA8
Description:
56 Terminations5V 56 Pin FIFO memory IC12 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
7281L12PA8 Overview
TSSOP is the package in which FIFO memory chip is contained.Mounting it Surface Mount is recommended.An input voltage of 5V results in high efficiency.In FIFO means, there are 56 terminations.In the case of the operation pins, they are 56 pins.The maximum current required for its operation is 125mA .FIFO is recommended that the supply voltage be set to 5V for maximum efficiency.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 70°C °C.The gadget in FIFOs is self-contained.ICs of type OTHER FIFO are used in the FIFO memory chip.FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.There is a maximum supply voltage of 5.5V volts that FIFO memory can handle.It consists of a total of 56 pins.Normaly, the component is powered by 5V power supplies.With the help of this FIFO memory, RETRANSMIT can also be generated.This FIFO memory IC operates at a frequency of 50MHz .
7281L12PA8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 50MHz
7281L12PA8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 7281L12PA8 FIFOs Memory applications.
  • Data communications
  • Data-acquisition systems
  • TVs
  • Switches
  • Consumer
  • Event Recorder
  • GPS Offender Tracking
  • Multimedia
  • Temporary storage elements
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
7281L12PA8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    56
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    125mA
  • Max Supply Current
    125mA
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    12 ns
  • Organization
    512X9
  • Density
    9 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • FWFT Support
    No
  • Output Enable
  • Cycle Time
    20 ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1mm