  • 72PMR500
72PMR500
advertisement
Manufacturer No:
72PMR500
Manufacturer:
BI Technologies
HK JDW NO:
6011-72PMR500
Package:
Datasheet:
Description:
Through Hole TRIMMER, 500Ohm, Cermet,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
72PMR500
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72PMR500 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    -100100 ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.6mm
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.53 mm
  • Size Code
    3838
  • Rated Temperature
    85°C