  • 72R110XMR
72R110XMR
advertisement
Manufacturer No:
72R110XMR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-72R110XMR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
72R110XMR
Description:
Resettable Fuses - PPTC PTC POLYFUSE RADIAL 72V 1.10A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
72R110XMR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72R110XMR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2010
  • Series
    POLY-FUSE®, 72R
  • Size / Dimension
    0.512Dia x 0.122 T 13.00mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    380mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.15 TO 0.38 OHMS MEASURED AT 23 DEG CEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    72V
  • Packing Method
    AMMO PACK; TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    40A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Operating Supply Voltage
    72V
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Hold Current
    1.1A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.1A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    8.2s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    150mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    380mOhm
  • Trip Current
    2.2A
  • Height Seated (Max)
    0.717 18.20mm