  • 72V255LA15TFGI
72V255LA15TFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V255LA15TFGI
HK JDW NO:
668-72V255LA15TFGI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V255LA15TFGI
Description:
72V255 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V255LA15TFGI Overview
FIFO memory chip can be found in the 64-LQFP package.In this case, it is packaged in case number Tray .There is a memory of 144K 8K x 18 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .The 72V series includes this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 55mA .In addition, it is among the members of the 72V255 family.
72V255LA15TFGI Features
144K 8K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V255
72V255LA15TFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V255LA15TFGI FIFOs Memory applications.
  • Video Processing
  • Test Equipment
  • Programmable Logic Controller
  • Data communications
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Buses
  • Fabrication Site
  • Extended product life cycle
  • Event Recorder
  • Desktop Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V255LA15TFGI
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V255
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    144K 8K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz