  • 72V291L10TFG
72V291L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V291L10TFG
HK JDW NO:
378-72V291L10TFG
Package:
LQFP
Datasheet:
72V291L10TFG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V291L10TFG Overview
FIFO memory chip is contained in the LQFP package.Surface Mount is recommended as the mounting method.If the supply voltage is set to 3.3V , high efficiency can be achieved.As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.64 pins are the operation pins.FIFO requires a minimum of 55mA current to operate.In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.There is a possibility that FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 3V V.A maximum supply voltage of 3.6V volts can be handled by the FIFO memory chip.As a result, it contains a total of 64 pins.When the frequency is set to 100MHz it can maintain good accuracy.For regular operation, the memory logic's maximum value is 100MHz .
72V291L10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72V291L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V291L10TFG FIFOs Memory applications.
  • PC peripheral
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Networking
  • Computer networks
  • Extended product-change notification
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Event Recorder
  • Alarm System
  • Routers
  • Magnetic memories
Step5Bar-code shipping tag
72V291L10TFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    128KX9
  • Density
    1.1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm