  • 72V821L10TF8
72V821L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V821L10TF8
HK JDW NO:
378-72V821L10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72V821L10TF8
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V821L10TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in package LQFP .There's a Tape & Reel on the package.Memory IC's recommended mounted way is Surface Mount .An input voltage of 3.3V results in high efficiency.FIFO means contains 64 terminations.In the case of the operation pins, they are 64 pins.The maximum current required for its operation is 40mA .The supply voltage should be set to 3.3V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.By operating at a temperature of 70°C °C, the FIFO products is capable of stable operation.The gadget in FIFOs is self-contained.It has a type OTHER FIFO memory IC.FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 3V V.An input voltage of 3.6V V is the maximum that FIFO memory can handle.There are a total of 64 pins on this FIFO memory IC.With a frequency of 100MHz , it maintains good accuracy.The memory logic's maximum value is 100MHz for regular operation.
72V821L10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V821L10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V821L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Communications Systems
  • Buses
  • Portable Information Devices
  • Temporary storage elements
  • Magnetic memories
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Test Equipment
  • Emulators
  • IP Radio
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V821L10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    1KX9
  • Density
    18 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm