  • 72V851L10TFG
72V851L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V851L10TFG
HK JDW NO:
378-72V851L10TFG
Package:
LQFP
Datasheet:
72V851L10TFG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V851L10TFG Overview
The LQFP package contains FIFO memory chip.The recommended mounting way is Surface Mount .A supply voltage of 3.3V is capable of producing high efficiency.FIFO consists of 64 terminations, which indicates that FIFO means is empty.The operation pins are 64 pins.The maximum current required for its operation is 40mA .The supply voltage should be set to 3.3V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.This FIFO products runs at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .A BI-DIRECTIONAL FIFO memory type IC is used in the part.FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 3V V.An input voltage of 3.6V V is the maximum that FIFO memory can handle.This FIFO memory IC is equipped with 64 pins in total.A frequency of 100MHz is sufficient to maintain good accuracy.There is 100MHz FIFO memory IC's maximum value for regular operation.
72V851L10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72V851L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V851L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Microprogramming
  • HDD
  • Analog-to-digital converters
  • Smart Meter
  • IP Radio
  • Firmware loaders
  • Disk Controllers
  • Cameras
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V851L10TFG
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    8KX9
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    BI-DIRECTIONAL FIFO
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm