  • 72V8980PV
72V8980PV
advertisement
Manufacturer No:
72V8980PV
HK JDW NO:
668-72V8980PV
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
72V8980PV
Description:
3V~3.6V 72V8980 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V8980PV Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width).Tube is the packaging method.Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer.As long as the operating temperature is -40°C~85°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.Designers have greater flexibility using digital controlled switch when it works with 3V~3.6V voltage.In addition to being a member of the 72V series, these multiplexers have a wide range of applications.The base part number is 72V8980, which can also be used to find its logic switch related parts.
72V8980PV Features
Supplied in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
72V8980PV Applications
  • PCIe
  • Data distribution
  • Code conversion
  • Recording transmission
  • Time division multiplexing system
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Speed control of medern motors
  • Image transmission
  • Data communication
  • HDMI applications
Step5Bar-code shipping tag
72V8980PV
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72V8980PV.
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    48-SSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V