  • 72XR10KLF
72XR10KLF
advertisement
Manufacturer No:
72XR10KLF
HK JDW NO:
860-72XR10KLF
Package:
Datasheet:
72XR10KLF
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
72XR10KLF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72XR10KLF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    72
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.386 H 9.53mmx9.53mmx9.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhms