  • 7386R10KL.5
7386R10KL.5
advertisement
Manufacturer No:
7386R10KL.5
HK JDW NO:
860-7386R10KL.5
Package:
Datasheet:
7386R10KL.5
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
7386R10KL.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Series
    7380
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    1.5W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    3
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%