  • 73F273AF-RC
73F273AF-RC
advertisement
Manufacturer No:
73F273AF-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-73F273AF-RC
Package:
Axial
Datasheet:
73F273AF-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
73F273AF-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    73F
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.470Diax0.625L 11.94mmx15.88mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    2.7mH
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13.5Ohm Max
  • Max DC Current
    125mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.4MHz
  • Q @ Freq
    100 @ 250kHz
  • Q Factor
    100
  • Diameter
    11.938mm