  • 73S8009C-32IM/F
73S8009C-32IM/F
advertisement
Manufacturer No:
73S8009C-32IM/F
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-73S8009C-32IM/F
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
73S8009C-32IM/F
Description:
32 Terminations2.7V~6.5V 32 Pin 73S8009 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
73S8009C-32IM/F Overview
Tray is an acceptable method of shipping the power management.Packing in 32-VFQFN Exposed Pad makes transportation convenient.The Surface Mount mounting method is universal for easy adaptation.This power management targets at Smart Card Reader, Writer and other applications.It is recommended that the operating temperature of the power management ic be set to -40°C~85°C to prevent malfunctions.2.7V~6.5V voltage is used for the operation of this power management.Check out search 73S8009 for more power ic's pin-to-pin solutions.On the power management, you can find 32 terminals.It has been praised for its accuracy as a POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC.32 pins are present on the power managment ic.This connector has a Surface Mount for mounting it on a PCB or other type of board.When powered by 3V voltage, the power manager is capable of performing a wide range of demanding tasks.In this power ic, the pinout begins with 32 pins.Voltage 1.7mA is required to operate this power management ic.In order for the ic supplies to begin working, it must have at least 2.7V .Keeping output quality is the responsibility of 1 channels working together.
73S8009C-32IM/F Features
Mainly used in Smart Card Reader, Writer applications
Operating temperature: -40°C~85°C
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC
73S8009C-32IM/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 73S8009C-32IM/FPower Management applications.
  • FPGA
  • Industrial Telemetry Applications
  • LTE modem
  • Industrial Equipment
  • Hardware Monitoring for Servers
  • Industrial/ATE
  • Wireless routers
  • Netbooks
  • Camera Power Applications
  • Telecommunications Equipment
Step5Bar-code shipping tag
73S8009C-32IM/F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Smart Card Reader, Writer
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~6.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    73S8009
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    1.7mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm