  • 73WE7R075J
73WE7R075J
advertisement
Manufacturer No:
73WE7R075J
Manufacturer:
CTS Resistor Products
HK JDW NO:
221-73WE7R075J
Package:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet:
73WE7R075J
Description:
73WEx Series, Thick Film, 75mOhm, 2W, ±5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
73WE7R075J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    Wide 2512 (6432 Metric), 1225
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    73WEx
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    75mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    2W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.71mm