  • 74500-000LF
74500-000LF
advertisement
Manufacturer No:
74500-000LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-74500-000LF
Package:
Datasheet:
74500-000LF
Description:
Memory Card Connectors 68PINS R/A 5V NON EJECT 8.5MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74500-000LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Card Guides
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    5V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    85.5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Card Type
    PCMCIA - Type I, II, III
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    1.27 mm
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Push Out
  • Length
    59.85mm
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Height Above Board
    0.563 14.30mm