  • 74983-102001LF
74983-102001LF
advertisement
Manufacturer No:
74983-102001LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-74983-102001LF
Package:
Datasheet:
Description:
Metral® 1000 Series Header, Male Pins Press-Fit Gold Natural 30.0μin 0.76μm 108 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~105°C Tube Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
74983-102001LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Metral® 1000
  • Feature
    Shielded
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    108
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Natural
  • Number of Rows
    8
  • Gender
    Male
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    24.15mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    2mm
  • Number of Contacts
    96
  • Housing Color
    Natural
  • Connector Style
    High Speed
  • Contact Layout, Typical
    96 Signal, 12 Ground
  • Length
    23.88mm
  • Width
    24.1mm