  • 74ABT20DB,118
74ABT20DB,118
advertisement
Manufacturer No:
74ABT20DB,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74ABT20DB,118
Package:
14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74ABT20DB,118
Description:
3.9 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 50μA μA
Purchasing and Inquiry
74ABT20DB,118 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SSOP (0.209, 5.30mm Width). A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). A NAND Gate logic principle is used to make it work. This part needs a voltage of 4.5V~5.5V to function properly. Operational temperature extended around -40°C~85°C. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. In the low and high states of output current, the current is 15mA 20mA. It comes from the 74ABT series. There are 14 terminations totally. User experience is significantly enhanced by the part's 2 functions. It is part of the ABT family of chips. Search with 74ABT20 if you are looking for device variants. An injection of 14 pins is performed into the body of the part. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. Inputs for the part are set to 4. Quiescent parts have 50μA current flowing through them. A load capacitance of 50pF is provided by the part. There are 1 outputs on the device. It is specified with the 5V volts voltage that the chip must be supplied with as its operating voltage. Operation through gates with a value of 2.
74ABT20DB,118 Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ABT Family
Quiescent Current: 50μA
2 Gates
74ABT20DB,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74ABT20DB,118 Gates and Inverters applications.
  • Electric grinding wheel
  • Car
  • DVD
  • Car refrigerator
  • Fan
  • Solar street light
  • Pocket PC
  • Urban rail vehicle
  • Agriculture and light complementary power station
  • Residual current/leakage current protection
Step5Bar-code shipping tag
74ABT20DB,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ABT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74ABT20
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    3.9 ns
  • Quiescent Current
    50μA
  • Family
    ABT
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    15mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Number of Gates
    2
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.9ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.05mA
  • Width
    5.3mm