  • 74ACT14MTR
74ACT14MTR
advertisement
Manufacturer No:
74ACT14MTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-74ACT14MTR
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74ACT14MTR
Description:
5V V 11.4 ns ns 14 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 4μA μA
Purchasing and Inquiry
74ACT14MTR Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. This logic works according to the Inverter principle. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. Operating temperature extended to -55°C~125°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. Output current is 24mA 24mA in the high and low states. The number 74ACT refers to it. In total, 14 terminations have occurred. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. The chip is a part of ACT. Try searching with 74ACT14 to find device variants. Into the part body are injected 14 pins. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. The datasheets for the 14 pins explain the functions. Quiescent parts carry 4μA current. In this logic device, the value is Gates. A load capacitance of 50pF is provided by the part. Contains the industry TAPE AND REEL method. According to the datasheet, the part requires 5V power supply. Typical operating voltages for the chip are specified as being z volts when it is first manufactured. Operation through gates with a value of 6. There is Schmitt Trigger in it.
74ACT14MTR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
ACT Family
Quiescent Current: 4μA
6 Gates
74ACT14MTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics 74ACT14MTR Gates and Inverters applications.
  • Fan
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Roof distributed power station
  • Flashlight
  • Troubleshooting & Judgment
  • Urban rail vehicle
  • CD player
  • Audio
  • Ship
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
74ACT14MTR
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74ACT14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    11.4 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    11.4ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.6V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm