  • 74ACT240SJX
74ACT240SJX
advertisement
Manufacturer No:
74ACT240SJX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74ACT240SJX
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74ACT240SJX
Purchasing and Inquiry
74ACT240SJX Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ACT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Transceiver shares the ACT family's comprehensive benefits and features. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74ACT240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 4μA. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
74ACT240SJX Features
Bus Driver/Transceivers
74ACT240SJX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74ACT240SJX Buffers & Transceivers applications.
  • Solenoids
  • Digital systems
  • WDM transmission
  • Wireless showroom
  • Sensor reporting
  • Metro access rings
  • Wired telephone
  • Data center
  • Transmission stations
  • Pocket PC
Step5Bar-code shipping tag
74ACT240SJX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    481.5mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74ACT240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    10.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Inverting
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA