  • 74AHCT08S14-13
74AHCT08S14-13
advertisement
Manufacturer No:
74AHCT08S14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74AHCT08S14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74AHCT08S14-13
Description:
5V V 10 ns ns 11 ns ns 8.74mm mm Gates & Inverters 1.48mm mm Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74AHCT08S14-13 Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Using AND Gate logic, it functions. In order for the part to function correctly, a voltage of 4.5V~5.5V is required. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C TA. A Surface Mount mount is used for this part. In the low and high states of output current, the current is 8mA 8mA. The 74AHCT series contains it. In total, 14 terminations have occurred. There are 4 features that significantly enhance the user experience. There is a chip like this in AHCT/VHCT/VT. Into the part body are injected 14 pins. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. As of 2, the part supports 2 inputs. In the quiescent state, the part has 20μA current flowing through it. There is a standard Gates logic device here. There are 4 circuits in this device. A load capacitance of 50pF is provided by the part. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage is achieved. According to the datasheet, this part requires 5V power supplies.
74AHCT08S14-13 Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 20μA
74AHCT08S14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74AHCT08S14-13 Gates and Inverters applications.
  • Car refrigerator
  • Massager
  • Fishery-optical complementary power station
  • Mobile caravan
  • Computer
  • Television
  • DVD
  • Electric shaver
  • Solar street light
  • Air conditioner
Step5Bar-code shipping tag
74AHCT08S14-13
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2013
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm