  • 74F138PC
74F138PC
advertisement
Manufacturer No:
74F138PC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F138PC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F138PC
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F138 Signal switch74F Series 8 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F138PC Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).Tube is the packaging method.Mounting is performed using Through Hole.A digital IC Decoder/Demultiplexer is used as the analog component of the multiplexers.By maintaining the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.With a supply voltage of 4.5V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.In addition to being a member of the 74F series, these multiplexers have a wide range of applications.The base part number is 74F138, which can also be used to find its logic switch related parts.Single is employed as its supply type.With 16 pins, it is configured.It is positioned in the direction of Through Hole.In order for the turn signal switch to work, there are 8 outputs.Providing a supply voltage of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.This multiplexer has 3 inputs.For the purpose of accepting voltage levels, the multiplexers have 1 input lines.A signal source consists of 8 output lines.It is acceptable for this signal switch to operate at the maximal temperature of 70°C.The minimal operating temperature of the multiplexer should be maintained at 0°C.Upon compliance with the applicable device specifications, the device will operate at the maximum supply voltage of 5.5V.A minimum supply voltage of 4.5V is specified for the digital swith in accordance with its applicable specifications.In the mux switch configuration, there are 1 elements.As a result of the operation of the digitalswitch, 1 circuits are formed.
74F138PC Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
1 input lines
8 output lines
74F138PC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F138PC Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Image transmission
  • Speed control of medern motors
  • Home automation system
  • Arithmetic Logic Units
  • Small scale TV wall
  • Data communication
  • Night vision cameras
  • CNC machines
  • Analog to digital conversion
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
Step5Bar-code shipping tag
74F138PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F138PC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F138
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Logic Function
    Decoder
  • Number of Inputs
    3
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • Number of Gates
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA