  • 74F151ASJ
74F151ASJ
advertisement
Manufacturer No:
74F151ASJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F151ASJ
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F151ASJ
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F151 Signal switch74F Series 1 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F151ASJ Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) in order to save space on the board.It is packaged in the way of Tube.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.A digital IC Multiplexer is used as the analog component of the multiplexers.A temperature of 0°C~70°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.Since they are members of the 74F series, they can be used in a wide variety of applications.In addition, it also has a base part number of 74F151, which can be used to find related parts.There is a supply type of Single employed as part of this supply.Currently, it is configured with 16 pins.It is positioned in the direction of Surface Mount.The turn signal switch contains 1 outputs designed to operate.If the supply voltage is set to 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.The multiplexer is equipped with 8 inputs.It is possible to accept voltage levels through 8 input lines of multiplexers.There are 1 output lines designed to serve as the source of the signal.A maximum temperature of 70°C is acceptable for this signal switch.It is recommended that the minimal operating temperature of the multiplexer be maintained at 0°C.In compliance with the applicable device specification, the signal switches has a maximum supply voltage of 5.5V.According to its specifications, the digital swith requires a minimum supply voltage of 4.5V.
74F151ASJ Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
8 input lines
1 output lines
74F151ASJ Applications
  • Make full adder
  • Computer memory
  • Frequency multiplexing system
  • Communication system
  • Analog, digital or video signal switching
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • HDMI applications
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Night vision cameras
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
74F151ASJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F151ASJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA
  • Number of Input Lines
    8
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    1
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F151
  • Number of Outputs
  • Operating Supply Voltage
    5V