  • 74F157ASC
74F157ASC
advertisement
Manufacturer No:
74F157ASC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F157ASC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F157ASC
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F157 Signal switch74F Series 4 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F157ASC Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is packaged in accordance with Tube.As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to 0°C~70°C.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.Since they are members of the 74F series, they can be used in a wide variety of applications.To find signal switch's related components, a base part number of 74F157 may also be used.There is a type of supply of Single.Currently, it is configured with 16 pins.It is positioned in the direction of Surface Mount.In the signal multiplexer, there are 4 bits available.This turn signal switch has 4 outputs designed for its operation.It consumes 15mA current of multiplexer ic without external influences.Providing a supply voltage of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.This multiplexer has 8 inputs.In order to accept voltage levels, the multiplexers have input lines 2 on the board.The signal source consists of 1 output lines.The maximum temperature for this signal switch is 70°C.Maintaining a minimum operating temperature of the multiplexer of 0°C is recommended.The device is specified to operate at the maximum supply voltage of 5.5V in accordance with its applicable specification.Typical device specifications specify a voltage supply of 4.5V for the digital swith.To ensure that the digitalswitch performs properly, 4 circuits are formed.
74F157ASC Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
2 input lines
1 output lines
74F157ASC Applications
  • Memory system of computers
  • Decimal decoder
  • CNC machines
  • A/D converters
  • High-performance memory-decoding applications
  • Computer memory
  • Metal detectors
  • Data distribution
  • To select different devices in microprocessor output
  • Robotic vehicles
Step5Bar-code shipping tag
74F157ASC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F157ASC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F157
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
  • Throw Configuration
    DPST
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Quiescent Current
    15mA
  • Logic Function
    Multiplexer, Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA