  • 74F186AP
74F186AP
advertisement
Manufacturer No:
74F186AP
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-74F186AP
Package:
Axial
Datasheet:
74F186AP
Description:
74F186AP datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74F186AP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F186AP .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Phenolic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    74F
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    850mA
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    280mOhm Max
  • Max DC Current
    850mA
  • Frequency - Self Resonant
    144MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 7.96MHz
  • Q Factor
    45
  • Diameter
    5.08mm