  • 74F194PC
74F194PC
advertisement
Manufacturer No:
74F194PC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F194PC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F194PC
Purchasing and Inquiry
74F194PC Overview
There is a 16-DIP (0.300, 7.62mm) package embedded with the device. There are 16 terminations on the chip. The case Tube contains it. 5V is the part's operating supply voltage. This part has 1 elements. Electronic components fall under the category of F/FAST. The component is positioned in the way of Through Hole. It is important to note that the operating temperature range is 0°C~70°C. Votage is provided within 4.5V~5.5V. This electrical component belongs to the 74F series. Additionally, this section contains the following: HOLD MODE. Vsup cannot exceed 5.5V for this part.
74F194PC Features
Mounted in Through Hole type.
74F194PC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F194PC Shift Registers applications.
  • data manipulation
  • ROM Chips
  • Pattern Recognizers
  • Data Format Converters
  • Pulse Extenders
  • Data Processors
  • Serial-to-parallel data conversion
  • Remote control holding register
  • Data manipulation
Step5Bar-code shipping tag
74F194PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F194PC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    HOLD MODE
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Function
    Universal
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Family
    F/FAST
  • Logic Type
    Register, Bidirectional
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm