  • 74F253SJX
74F253SJX
advertisement
Manufacturer No:
74F253SJX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F253SJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F253SJX
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
74F253SJX Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).It is packaged in the way of Tape & Reel (TR).Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.In addition to being a member of the 74F series, these multiplexers have a wide range of applications.This configuration includes 16 terminations as part of its basic functionality.In this case, 5V is the voltage supplied to the multiplexer's system.This turn signal switch has 16 component pins.It is the end of conductors that is represented by GULL WING.The logic switch belongs to the family of F/FAST.To avoid unnecessary failures, keep the supply voltage at 4.5V (Vsup).To avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.The turn signal switch contains 1 outputs designed to operate.This multiplexer is equipped with 4 inputs and 4 outputs.
74F253SJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
74F253SJX Applications
  • Paper plants
  • Robotic vehicles
  • Idle motor
  • Encrypted communications system
  • Microprocessor memory systems
  • Steel plants
  • Recording transmission
  • Solenoid cooling fan
  • To select different devices in microprocessor input
  • High-performance memory systems
Step5Bar-code shipping tag
74F253SJX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F253SJX.
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    4
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Width
    5.3mm