  • 74F350PC
74F350PC
advertisement
Manufacturer No:
74F350PC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F350PC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F350PC
Purchasing and Inquiry
74F350PC Overview
There is an embedded device in the package 16-DIP (0.300, 7.62mm). It is used to pack in Tube case. 1 elements are present in this part. There are 16 pins on the device. It is recommended to mount by Through Hole in order to get the best results. Through Hole is the way in which this component is mounted. It is important to note that the operating temperature range is 0°C~70°C. Voltages within 4.5V~5.5V are supplied to the device. In the 74F series, this electrical component is found. Similar parts can be found by searching for the 74F350 family. In the device, there are 7 input lines that are available for use. At temperatures below 70°C, it is recommended for use. In order for this device to function, the value should not be less than 0°C. A voltage of 5.5V is employed as the supply voltage. There are 3 output lines to operate. There are 4 circuits in this device.
74F350PC Features
With 16 pins
Mounted in Through Hole type.
Based on 74F350 family
With 3 output lines
74F350PC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F350PC Shift Registers applications.
  • Interconnectors
  • LED matrix control
  • data manipulation
  • temporary data storage
  • 8-bit data storage
  • Pulse Extenders
  • Sequence generator
  • 7-segment display control
  • Remote control holding register
  • Pseudo Random Pattern Generator
Step5Bar-code shipping tag
74F350PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F350PC.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F350
  • Function
    Universal
  • Output Type
    Tri-State
  • Number of Elements
    1
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V