  • 74F373SC
74F373SC
advertisement
Manufacturer No:
74F373SC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F373SC
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F373SC
Description:
D-Type, Latch 4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F373 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F373SC Overview
In the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, it is embedded. It is packaged in the way of Tube. In this configuration, the output is set to Tri-State. The Logic type of this electrical device is D-Type Transparent Latch. A Surface Mount mount is used for mounting this electronic part. In order for it to operate, it needs a supply voltage of 4.5V~5.5V. A temperature of 0°C~70°C is used for operation. This FPGA is part of the 74F series. It is designed with 8 bits. The family in which it belongs to is 74F373. The 20 pins are designed into it. Surface Mount is used to mount this electronic part. It contains 8 input lines where electronic circuits are present. With 24mA, maximum design flexibility is ensured. In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 5V. There are 3 output lines that correspond to the binary equivalents of the input line. It consumes 38mA of quiescent current without being affected by external factors. There are 1 elements in it. To achieve its exceptional flexibility, it relies on 8 circuits. 3mA is set as the low level output current. It is set to zero for the high level output current. It is recommended that the operating temperature not exceed 70°C. There should be a temperature above 0°C at which the device operates. There is a maximum supply voltage of 5.5V supported by this device. It operates with the minimal supply voltage of 4.5V.
74F373SC Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74F series
8 Bits
74F373 family
20 pins
1 elements
74F373SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F373SC Latches applications.
  • Storage
  • Digital bus buffer
  • Phase comparator
  • Display
  • Automotive Infotainment
  • Timers
  • Meter applications
  • OC-48 communication systems
  • Serial Output Data Queuing
  • Hammer
Step5Bar-code shipping tag
74F373SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F373SC.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F373
  • Output Type
    Tri-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    8:8
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Circuits
    8
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Output Current
    24mA
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    38mA
  • Turn On Delay Time
    5.3 ns
  • Logic Function
    D-Type, Latch
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Number of Gates
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Low Level Output Current
    3mA