  • 74F373SCX
74F373SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F373SCX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F373SCX
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F373SCX
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 20 Pins DUAL TTL 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F373SCX Overview
In the package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), it can be found. The package is in the form of Tape & Reel (TR). Tri-State is used for the output it is configured with. There is D-Type Transparent Latch logic type for this electrical device. Electronic components are mounted using the Surface Mount method. With a supply voltage of 4.5V~5.5V, it operates. A temperature of 0°C~70°C is used for operation. The 74F series is associated with this FPGA. This electronic part is designed with 8 Bits. The device consists of 20 terminations that are designed to be used in conjunction with it. With the supply voltage set at 5V, it is able to operate. It has 20 pins that makes it easy to use. This electronic device belongs to the family of F/FAST. This device has a total of 2 ports. During this period, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 5.5V. There should be a voltage supply (Vsup) greater than 4.5V.
74F373SCX Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74F series
8 Bits
20 pin count
74F373SCX Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F373SCX Latches applications.
  • Motor Drives
  • Parallel-to-Serial Data Conversion
  • Timers
  • Automotive Infotainment
  • Automotive Cluster
  • Decade counting 7-segment decimal display
  • Registers
  • Serial Input
  • Parallel Input
  • Shift right register
Step5Bar-code shipping tag
74F373SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F373SCX.
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Output Polarity
    TRUE
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    5.3ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm