  • 74F373SJ
74F373SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F373SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F373SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F373SJ
Description:
D-Type, Latch 4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F373 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F373SJ Overview
Package 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) includes it. Tube is the packaging method. It is configured with an output of Tri-State. There is a logic type of D-Type Transparent Latch associated with this electrical device. The way in which this electronic part is mounted is Surface Mount. The voltage supply is 4.5V~5.5V. There is a temperature of 0°C~70°C at which the system operates. In the 74F series, this FPGA is located. This electronic part is designed with 8 Bits. The family 74F373 includes it. The device has 20 pins. The electronic part is mounted in a way that corresponds to Surface Mount. There are 8 input lines in which electronic circuits are present. High efficiency requires a voltage supply of 5V. Regardless of the input line, the binary equivalent of the input line will be generated by the 3 output lines. This element consists of 1. To achieve its exceptional flexibility, it relies on 8 circuits. 3mA represents the low level output current. -3mA is set as the high level output current. It is recommended that the operating temperature not exceed 70°C. The operating temperature should be higher than 0°C. The maximum supply voltage is 5.5V. With a voltage of 4.5V, it operates at its minimum capacity.
74F373SJ Features
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
74F series
8 Bits
74F373 family
20 pins
1 elements
74F373SJ Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F373SJ Latches applications.
  • Automotive Infotainment
  • Shift Registers
  • Instrumentation
  • Watches
  • Audio and video switching
  • Timers
  • Ring counter
  • High-speed logic
  • Lamp and Display (LED)
  • Automotive Cluster
Step5Bar-code shipping tag
74F373SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F373SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F373
  • Output Type
    Tri-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    8:8
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Circuits
    8
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Turn On Delay Time
    5.3 ns
  • Logic Function
    D-Type, Latch
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Low Level Output Current
    3mA