  • 74F401PC
74F401PC
advertisement
Manufacturer No:
74F401PC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F401PC
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F401PC
Description:
16-Bit Bit Multivibrators 14 5V V 14
Purchasing and Inquiry
74F401PC Overview
Multivibrator is packed in Tube.The power supply is based on 4.5V~5.5V.Basically, it is constructed using 16-Bit basic circuits.In the 74F series, it appears.Communication is based on the Parity Generator/Checker logic type.In Through Hole, it is available.At 0°C~70°C, the operating temperature is extended.It is a package of type 14-DIP (0.300, 7.62mm).1-Bit logic device.Multivibrator is reasonable to assume that the high and low levels of current output are 1mA 20mA.This product is part of the F/FAST product line.There are 14 terminations included in the part.The normal voltage required for the part is 5V.It has 14 pins jointed.Voltages should not exceed 5.25V when applied to the device.It is important to note that the device requires a voltage of 4.75V or higher to turn on.As part of its efforts to improve performance, this part also incorporates 8 SELECTABLE POLYNOMIALS.
74F401PC Features
16-Bit circuits base
Parity Generator/Checker logic IC
1-Bit logic processing
Now featuring 8 SELECTABLE POLYNOMIALS
74F401PC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F401PC applications of multivibrators.
  • 25-line parity generator/checker
  • 81-line parity generator/checker
Step5Bar-code shipping tag
74F401PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F401PC.
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    8 SELECTABLE POLYNOMIALS
  • HTS Code
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Number of Circuits
    16-Bit
  • Number of Bits
    1
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    Parity Generator/Checker
  • Propagation Delay (tpd)
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    19.18mm
  • Width
    7.62mm