  • 74F563PC
74F563PC
advertisement
Manufacturer No:
74F563PC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F563PC
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F563PC
Description:
D-Type, Latch 4.5V~5.5V Tri-State Latches 74F Series 74F563 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
74F563PC Overview
20-DIP (0.300, 7.62mm) contains it. Tube is the way in which it is packaged. Tri-State is the output configured for it. This electrical device has the logic type D-Type Transparent Latch. Electronic parts are mounted in accordance with Through Hole. A 4.5V~5.5V voltage supply is required for operation. It is 0°C~70°C at the operating temperature. The 74F series contains FPGAs of this type. As a member of the 74F563 family, it falls under that category. Designed with 20 pins, it is compatible with a wide range of devices. Through Hole is used to mount this electronic part. Input lines are generated as binary equivalents by 3 output lines. The quiescent current consumed by it is 40mA because it is unaffected by external factors. The superior flexibility of this circuit can be attributed to the use of 8 circuits.
74F563PC Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
74F563 family
20 pins
74F563PC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F563PC Latches applications.
  • Registers
  • Display
  • Stacked or Push-Down Registers
  • High-speed logic
  • Buffer register
  • Clocks
  • General-Purpose Register
  • Hammer Device Information
  • Buffer/Storage Registers
  • Up/down difference counting
Step5Bar-code shipping tag
74F563PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F563PC.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F563
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Polarity
    Inverting
  • Number of Circuits
    8
  • Nominal Supply Current
    61mA
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    40mA
  • Turn On Delay Time
    3.5 ns
  • Logic Function
    D-Type, Latch
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA