  • 74F686AP
74F686AP
advertisement
Manufacturer No:
74F686AP
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-74F686AP
Package:
Axial
Datasheet:
74F686AP
Description:
74F686AP datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74F686AP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F686AP .
    Select All
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Phenolic
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    74F
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Single Layer
  • Current Rating
    300mA
  • Lead Length
    38.1mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.85Ohm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    75MHz