  • 74F825SCX
74F825SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F825SCX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F825SCX
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F825SCX
Description:
4.5V~5.5V 160MHz D-Type Flip Flop DUAL 90mA 74F Series 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F825SCX Overview
The package is in the form of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width). It is contained within the Tape & Reel (TR)package. The output it is configured with uses Tri-State, Non-Inverted. The trigger it is configured with uses Positive Edge. It is mounted in the way of Surface Mount. It operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V. Temperature is set to 0°C~70°C TA. It belongs to the type D-Typeof flip flops. This type of FPGA is a part of the 74F series. Its output frequency should not exceed 160MHz. D latch consists of 1 elements. T flip flop consumes 90mA quiescent energy. Terminations are 24. A voltage of 5V is used to power it. Devices in the F/FASTfamily are electronic devices. It reaches 5.5Vwhen the supply voltage is maximal (Vsup). For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be above 4.5V. The flip flop has 2ports embedded within it. Additionally, there are WITH TRIPLE OUTPUT ENABLE on the electronic flip flop that can be referred to.
74F825SCX Features
Tape & Reel (TR) package
74F series
74F825SCX Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F825SCX Flip Flops applications.
  • Communications
  • EMI reduction circuitry
  • Control circuits
  • Load Control
  • Balanced Propagation Delays
  • Shift registers
  • Individual Asynchronous Resets
  • ESD performance
  • ATE
  • Clock pulse
Step5Bar-code shipping tag
74F825SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F825SCX.
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    WITH TRIPLE OUTPUT ENABLE
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Function
    Master Reset
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Family
    F/FAST
  • Current - Quiescent (Iq)
    90mA
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm