  • 74FCT162240ATPACT
74FCT162240ATPACT
advertisement
Manufacturer No:
74FCT162240ATPACT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-74FCT162240ATPACT
Package:
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
74FCT162240ATPACT
Purchasing and Inquiry
74FCT162240ATPACT Overview
Logical driver uses a neat 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74FCT series devices. 48 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Family FCT includes the buffer IC . 48 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 48 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74FCT162240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 500μA. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TR package. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. 4 bits are included within the electrical component. Wireless transceiver is able to output 16 lines.
74FCT162240ATPACT Features
Bus Driver/Transceivers
74FCT162240ATPACT Applications
There are a lot of Texas Instruments 74FCT162240ATPACT Buffers & Transceivers applications.
  • IP cameras
  • Pocket PC
  • Interconnection between switches and computers
  • Remote controls
  • WDM transmission
  • Cable network front end
  • Fiber optic cable connection network
  • Wireless communication
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Portable radio
Step5Bar-code shipping tag
74FCT162240ATPACT
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74FCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74FCT162240
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    4.3 ns
  • Quiescent Current
    500μA
  • Turn On Delay Time
    4.8 ns
  • Family
    FCT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.5mA
  • Number of Output Lines
    16
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1.15mm