  • 74HC125T14-13
74HC125T14-13
advertisement
Manufacturer No:
74HC125T14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HC125T14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HC125T14-13
Purchasing and Inquiry
74HC125T14-13 Overview
Logical driver uses a neat 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2V~6V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 5.2mA 5.2mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74HC series devices. 14 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 4.5V. Transceiver shares the HC/UH family's comprehensive benefits and features. 14 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 14 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 1 bits for each element. In quiescent state, the electronic part uses 40μA. To supply the device, a minimum voltage of 2V is a must. Digital buffer is characterized to have 8 inputs. Does the electronic component support schmitt trigger input? Yes.
74HC125T14-13 Features
74HC125T14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HC125T14-13 Buffers & Transceivers applications.
  • Sensor reporting
  • Wireless showroom
  • Ethernet circuitry
  • Remote controls
  • Structural bonding
  • Remote controls
  • Relays
  • Precision engineering measurement
  • Wireless teaching
  • Shortwave receiver
Step5Bar-code shipping tag
74HC125T14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    150 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverting, Schmitt Trigger
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm