  • 74HC138T16-13
74HC138T16-13
advertisement
Manufacturer No:
74HC138T16-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HC138T16-13
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HC138T16-13
Description:
16 Terminations2V~6V 16 Pin Signal switch74HC Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
74HC138T16-13 Overview
Digital switch is provided in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for the purpose of saving board space.As a result, it is packaged in the way of Cut Tape (CT).The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.the multiplexers uses IC Decoder/Demultiplexer as the analog IC.When the operating temperature is kept at -40°C~125°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.With a supply voltage of 2V~6V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.These multiplexers are members of the 74HC series, which provide extensive application potential.Among its basic configurations are 16 terminations.For multiplexer's system, 5V voltage is supplied.A component pin count of 16 is found on this turn signal switch.It is the end of conductors that is represented by GULL WING.There is a supply type of Single employed as part of this supply.There are 16 pins on it.Surface Mount is the way it is mounted.The logic switch is a member of the HC/UH family.In this signal multiplexer, there are 3 bits that are provided.Keeping the minimum supply voltage (Vsup) at 2V prevents some unnecessary failures.To avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 6V.The digital switch ic is an electronic part classified into Decoder/Drivers.Without any external influences, it consumes 8μA current of multiplexer ic at all times.It is possible to achieve reliable performance of the multiplexers with a voltage supply of 5V.The switches is packaged according to the way of TAPE AND REEL.The multiplexers have6 input lines on the board that accept voltage levels.A signal source consists of 8 output lines.
74HC138T16-13 Features
Supplied in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
6 input lines
8 output lines
74HC138T16-13 Applications
  • Data communication
  • Code converters
  • Data distribution
  • Electronically controlled engine system
  • Speed control of medern motors
  • VGA
  • Electronic circuits
  • To select different devices in microprocessor output
  • Metal detectors
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
Step5Bar-code shipping tag
74HC138T16-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    3
  • Propagation Delay
    41 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Supply Type
    Single
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    45 ns
  • Number of Input Lines
    6
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    8
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    172.98879mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    500mW