  • 74HCT126T14-13
74HCT126T14-13
advertisement
Manufacturer No:
74HCT126T14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HCT126T14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HCT126T14-13
Purchasing and Inquiry
74HCT126T14-13 Overview
Logical driver uses a neat 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 4mA 4mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74HCT series devices. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 14 pins. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "74HCT126" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 40μA. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. 4 channels for high quality communication. Voltage buffer is capable of operating under temperature as low as -40°C. Digital buffer should operate with ambient temperature no higher than 125°C. Buffer driver outputs 4mA to its low level. In high level output mode, the electronic parts may conduct -4mA of current. Voltage used to run voltage buffer should be 4.5V at least. In regard to the maximum supply voltage, buffer driver is rated 5.5V. Supplier device package of this electronic part would be 14-TSSOP. Digital buffer is characterized to have 8 inputs. Does the electronic component support schmitt trigger input? No.
74HCT126T14-13 Features
High Level Output: 4mA
Low Level Output: -4mA
74HCT126T14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HCT126T14-13 Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless interactive experience
  • IP cameras
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • transmission relay
  • Wireless smart house
  • Thermal management
  • Remote controls
  • Satellite communications networks
  • Lamps
  • Cell phones
Step5Bar-code shipping tag
74HCT126T14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74HCT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74HCT126
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting, Non-Inverting
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    38 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Logic Function
    Buffer, Inverting, Schmitt Trigger
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • High Level Output Current
    -4mA
  • Low Level Output Current
    4mA
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm