  • 74HCT138T16-13
74HCT138T16-13
advertisement
Manufacturer No:
74HCT138T16-13
HK JDW NO:
233-74HCT138T16-13
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HCT138T16-13
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin Signal switch74HCT Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
74HCT138T16-13 Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Cut Tape (CT) represents its packaging.Mounting is performed using Surface Mount.the multiplexers uses IC Decoder/Demultiplexer as the analog IC.By keeping the operating temperature at -40°C~125°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.Several applications are possible for 74HCT series multiplexers.Among its basic configurations are 16 terminations.The multiplexer's system is powered by 5V voltage.In this turn signal switch, there are 16 component pins.It is the end of conductors that is represented by GULL WING.As a type of supply, Single is employed.A total of 16 pins are configured on this board.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.The logic switch is a member of the family of HCT.As a result, signal multiplexer provides 3 bits.There is a power supply provided for the mux switch's normal operation of 5V.This is a signal switch that is categorized as Decoder/Drivers.No external influence consumes 8μA current of multiplexer ic.When a supply voltage of 5V is used, reliable performance of the multiplexers can be achieved.The switches package is packaged in accordance with TAPE AND REEL.As a voltage level input, the multiplexers have 6 lines.There are 8 output lines designed to serve as the source of the signal.
74HCT138T16-13 Features
Supplied in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
6 input lines
8 output lines
74HCT138T16-13 Applications
  • Used to connect a single source to multiple destinations
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Microprocessor input/output systems
  • Speed control of medern motors
  • Electronic circuits
  • Logic circuits
  • LVDS
  • Microprocessor instruction decoding
  • Communication system
  • Home automation system
Step5Bar-code shipping tag
74HCT138T16-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    172.98879mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    3
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    45 ns
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Supply Type
    Single
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Number of Input Lines
    6
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    8
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm