  • 74HCT14PW,112
74HCT14PW,112
advertisement
Manufacturer No:
74HCT14PW,112
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74HCT14PW,112
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HCT14PW,112
Description:
51 ns ns 51 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74HCT14PW,112 Overview
This part is conveniently packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), making it easy to ship abroad. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tube. According to Inverter logic, the algorithm works. Voltage 4.5V~5.5V is needed to ensure the part's full functionality. Extended operating temperature around -40°C~125°C. The part is mounted in Surface Mount. Neither the high 4mA 4mA low state of output current is 4mA 4mA. There are several in the 74HCT series. In total, there are 14 terminations. There are 6 functions that significantly improve the user experience. As part of HCT, this chip is used. Try searching with 74HCT14 to find device variants. A total of 14 pins are injected into the body of the part. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. As the part is in a quiescent state, it has 2μA current flowing through it. The circuits in this device number 6. In this part, the load capacitance is 50pF. There is a specification for the operating voltage of the chip, 5VV, which is referred to as the supply voltage. This product has Schmitt Trigger.
74HCT14PW,112 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
HCT Family
Quiescent Current: 2μA
74HCT14PW,112 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74HCT14PW,112 Gates and Inverters applications.
  • Solar street light
  • Induction cooker
  • Island protection
  • Scanner
  • CD player
  • VCR
  • Computer
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Home theater
  • Remote monitoring
Step5Bar-code shipping tag
74HCT14PW,112
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74HCT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    51 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    51 ns
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    34ns @ 4.5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Max Supply Voltage (DC)
    5.5V
  • Min Supply Voltage (DC)
    4.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm