  • 74HCT390D,652
74HCT390D,652
advertisement
Manufacturer No:
74HCT390D,652
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74HCT390D,652
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HCT390D,652
Description:
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HCT Series 74HCT390 16 Pins Up Negative Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
74HCT390D,652 Overview
It is a device supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. For its configuration, 16terminations are used. 5Vis fully flexible due to its voltage supply. A wire connects the 2elements. A total of 16pins are present on all components. Tubeis used to package it. In the circuit, 16pins are used to connect other components. It is mounted in the manner of [0]. The HCTfamily includes it. Having been designed as a member of the 74HCTseries, it is well suited to a variety of applications. A logic type of Counter, Decade is adopted. A temperature of -40°C~125°Cshould be set for the operating environment. This device is mounted in the Surface Mountposition. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. The array contains elements containing 4bits each. You can find more related parts under its base part number of 74HCT390. The device operates on voltage [0]. The frequency of the system is 61MHz.
74HCT390D,652 Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
Operating supply voltage of 5V
Frequency of 61MHz
74HCT390D,652 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74HCT390D,652 Counters & Dividers applications.
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Divide-by-N counting
  • Signal gating
  • Programmable binary and decade
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Clocks
  • DIVISION
Step5Bar-code shipping tag
74HCT390D,652
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    61MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74HCT390
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    77 ns
  • Turn On Delay Time
    77 ns
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Counter, Decade
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Negative Edge
  • fmax-Min
    18 MHz
  • Clock Edge Trigger Type
    Negative Edge
  • Count Rate
    55MHz
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm