  • 74HCU04S14-13
74HCU04S14-13
advertisement
Manufacturer No:
74HCU04S14-13
HK JDW NO:
233-74HCU04S14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HCU04S14-13
Description:
12 ns ns 105 ns ns 8.74mm mm Gates & Inverters 1.48mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74HCU04S14-13 Overview
Packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is convenient for shipping overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle is used to make it work. Voltage 2V~6V is needed to ensure the part's full functionality. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C TA. A Surface Mount mount is used for this part. 5.2mA 5.2mA output current is 5.2mA 5.2mA in the high or low state. The number 74HCU refers to it. The total number of terminations is 14. There are 6 functions that significantly improve the user experience. There is a chip in this package that is a part of HC/UH. There are 14 pins injected into the part body. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. Parts that are quiescent have 20μA current flowing through them. The circuits in this device number 6. Devices require a voltage of 2V to be powered. As soon as Vsup reaches 6V, the maximal supply voltage is achieved.
74HCU04S14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
HC/UH Family
Quiescent Current: 20μA
74HCU04S14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HCU04S14-13 Gates and Inverters applications.
  • Residual current/leakage current protection
  • Fan
  • Game console
  • Roof distributed power station
  • Sewing machine
  • Mountain power station
  • Refrigerator
  • Washing machine
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Photovoltaic grid-connected power system
Step5Bar-code shipping tag
74HCU04S14-13
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    74HCU
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    105 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    12ns @ 6V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 4.8V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm