  • 74LCX16240TTR
74LCX16240TTR
advertisement
Manufacturer No:
74LCX16240TTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-74LCX16240TTR
Package:
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
74LCX16240TTR
Purchasing and Inquiry
74LCX16240TTR Overview
Logical driver uses a neat 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2V~3.6V. Qualified to operate within -55°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LCX series devices. 48 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 2.7V. In the LVC/LCX/Z family, the electric component belongs. 48 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 48 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74LCX16240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 20μA. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To supply the device, a minimum voltage of 2V is a must. 4 bits are included within the electrical component. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 16 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
74LCX16240TTR Features
Bus Driver/Transceivers
74LCX16240TTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics 74LCX16240TTR Buffers & Transceivers applications.
  • Pocket PC
  • Wireless smart house
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Point-to-point networking
  • Car radio
  • Copper and fiber optic cables connection network
  • SONET/SDH Network
  • IP cameras
  • Sensor reporting
Step5Bar-code shipping tag
74LCX16240TTR
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LCX
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LCX16240
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    16
  • Number of Output Lines
    3
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.1mm