  • 74LV04AS14-13
74LV04AS14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LV04AS14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LV04AS14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74LV04AS14-13
Description:
7.5 ns ns 8.5 ns ns 8.74mm mm Gates & Inverters 1.48mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74LV04AS14-13 Overview
Due to its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). Inverter logic is the basis of its operation. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 2V~5.5V. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C. Mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 12mA 12mA. 74LV is the series it belongs to. In total, there have been 14 terminations. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. The chip is part of the LV/LV-A/LVX/H family. Into the part body are injected 14 pins. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The current flowing through quiet parts is 20μA. A 6 circuit is present in this device. Supplying the device requires a minimum voltage of 2V. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage is achieved.
74LV04AS14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
74LV04AS14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LV04AS14-13 Gates and Inverters applications.
  • Residual current/leakage current protection
  • Illumination
  • Solar energy generation
  • Cell phone
  • Reactive power compensation function
  • Electric shaver
  • Remote monitoring
  • Mobile caravan
  • Projector
  • Electrical tools
Step5Bar-code shipping tag
74LV04AS14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    8.5 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.5ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V
  • Logic Level - High
    1.5V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm